İLİŞKİLER ÇATIŞMALAR

KENDİ

Hemen hemen hepimizin çok sık yaptığı karşı tarafı suçlama eylemi, ilişkilerdeki en büyük kısırdöngüdür. Ki bunu her tür ilişkimizde yapmaya meyilliyizdir.
Konforlu gelir karşı tarafı suçlamak. Çünkü oturduğumuz yerden eleştirip suçlarım ve ben değişmeyeyim o değişsin deriz.
‘Niye böyle düşünüyorsunuz?’ diye sorarsınız;
‘Çünkü…’ diye sebeplerin uzadığı cümleler kurulur. Açıklarsınız başka açıdan.
‘Ama ben…..’ diye devam cümleler sıralanır. Ve hep karşı taraf suçludur.
Bu hale diğer taraftan baktığımızda da kişinin kendini sürekli kurban gibi hissetmesine neden olur. Bir kurbanın elinde hiçbir kontrol duygusu olmadığı gibi kendini bir de değersiz hisseder. Buna onu daha öfkeli ya da öfkesini bastıran pasif agresif bir bireye dönüştürür.

Öncelikle kendimizi kurban psikolojisinden, her kötü şeyin/durumun/insanın bizi bulduğuna dair sanrımızdan çıkmamız gerekir.
Çünkü bu sonunu bilmediğimiz sonsuzluğu yaratan Allah adıyla işaret edilen -ki kimi enerji kimi evren diye tanımlıyor- her şeyi kusursuz yaratmışken…
Her şey kusursuz ilerlerken, her gün güneş vaktinde doğarken, gezegenler birbirine çarpmadan kendi yörüngelerinde dönerken, bir minik sperm ve yumurtadan müthiş bir canlı meydana gelirken gelin görün ki bizim hayatlarımızdaki talihsizlikleri bu sonsuzluğu yaratan sonsuz kudret ‘düzenleyemiyordur!!!’
Bu bir ihtimal olamayacağına göre anladığımız gibi sorun olan hayatlarımız ya da başımıza gelen her hangi kötü bir şey değil; bizim hayata bakış açımızdır.
Çok sevdiğim bir söz vardır Amerikalı bir psikolog T. Alexander’ın söylediği;
“Bir zihnin gelişkenliği, kabul edilemez görüneni kabul edebilmesiyle oluşur.”
Tam da bu açıdan bakarsak ilişkilerimizde kabul edilemez gördüklerimiz bizi bize aynalar ve geliştirir.
İlişkilerdeki çatışmaları anlamlandırmak içinse başımıza gelenleri OKU’mak ve bunu öğrenmek zorundayız.
Ve pek tabi bu da kendini tanımakla mümkündür.
Kendini tanıyan biri olan her şeyi seyrederken kendini kurban gibi hissetmez ve kurduğu her ilişkide gereksiz beklentilere girmeden doyum halini yaşar.

Kendini tanıma yoluna çıkanlarla yollarımızın kesişmesi dileğiyle…

no replies

Leave your comment